Informasjon om SFO
VELKOMMEN TIL SFO VED LEVANGSHEIA SKOLE
Hva er SFO ?
SFO er forkortelse for skolefritidsordning, og er et omsorg- og fritidstilbud utenom den obligatoriske skoledagen, for barn i alderen 6 - 10 år.
Opplæringsloven har følgende hovedmål, §13-7:
"Skolefritidsordningen skal legge ti rette for lek, kultur- og fritidsaktiviteter. Utgangspunktet skal være barnas alder, funksjonsnivå og interesser. Barna skal gis omsorg og tilsyn. Funksjonshemmende barn skal gis gode utviklingsvilkår."
Skolefritidsordninga på Levangsheia skole holder til i et eget rom på skolen, vegg i vegg med gymsalen. I tillegg kan vi benytte andre rom på skolen når disse står ledig, samt uteområde og nærmiljø.
SFO er en del av skolens virksomhet, med rektor ved skolen som administrativ og pedagogisk leder. Det er i tillegg ansatt en daglig leder, som er ansvarlig for den daglige drifta.
MÅLSETTING
Vår visjon :
Barna på Levangsheia SFO får tilsyn og omsorg før og etter skoletid. De får lære å være sammen med andre barn og voksne på en god måte, utvikle gode vennskapsforbindelser og lære å ta hensyn til hverandre. Barna får være med på ulike aktiviteter inne og ute, de får innta et måltid mat i trivelige omgivelser og i samvær med andre barn, og ikke minst; de får tid til å leke sammen.
Hovedmål:
|
"VI ER OTT" Omsorg, Trygghet, Trivsel |

Delmål:
| Delmål | Tiltak |
| Omsorg |
-Vi gir positive tilbakemeldinger -Vi respekterer hverandre -Vi gir tid, nærhet, omtanke |
| Trygghet |
-Vi har faste regler/rutiner - Tilgjengelige voksne -Vi tar barna på alvor |
| Trivsel |
-Vi gir hverandre gode felles opplevelser ved lek, aktivitet, grupper og tradisjoner -Vi er engasjerte voksne -Humor fyller en stor del av vår hverdag |
Satsningsområder
· Å utvikle barnas sosiale kompetanse gjennom lek og samspill med andre mennesker
· Gi barna trygghet, grenser og frihet under ansvar
· Vi legger stor vekt på trivsel ute og inne
Strategi
Ulike leketyper og samspill-situasjoner gir ulike erfaringer. Det blir derfor viktig å tilrettelegge for et positivt og stimulerende lekemiljø ved å:
Utnytte basen, spesialrom og uteområdet for på den måten å gi mulighet for lek i små grupper.
Gi mulighet for lek i grupper med ulik alderssammensetning, og mulighet for lek under voksen ledelse.
Ha voksne som er stabile, konsekvente, tilgjengelige og har tid. Vi skal klargjøre normer, sette grenser og gi støtte.
Ha voksne som gir barna veiledning, forklaring, utdype og fortelle.
Skape et fellesskap som gir trygghet og tilhørighet.
Gi barna tilgang på materiale som inspirerer til skapende aktiviteter og fantasiutfoldelse.
Samtaler med barna om dagsaktuelle hendelser.
Gi barna erfaringer og ansvar for praktiske gjøremål.
La barna i SFO alltid vite at det er en voksen i nærheten som er tilgjengelig de rsom konflikter eller ulykker oppstår.
Åpningstider:
Ordinær åpningstid er fra kl.07.30 til 16.00 med mulighet for ekstra oppholdsbetaling fra kl.06.45 - 07.30 og 16.00 - 16.30
Ved ledig kapasitet er det også mulig å kjøpe enkelt-dager. (Ikke i skolens ferier).
EN DAG PÅ SFO SER SLIK UT:
Kl. 07.30(06.45)-08.30 Morgen-SFO. Rolige aktiviteter og frokost.
Kl. 08.30 Alle går ut i skolegården, er
ute til 1.time 08.45
Kl. 11.30 SFO åpner igjen. (mandag og fredag) Vi krysser inn
unger og er ute til maten er klar.
Kl. 12.00 Måltid, ute eller inne. Vi legger vekt på at det skal
være et hyggelig måltid for alle. Bordskikk og
hensyn til hverandre er stikkord for et trivelig
måltid. Her blir det gitt beskjeder, og vi tar opp ting
som er viktig for gruppa. Vi legger opp til at denne
stunden skal bli en trygg og trivelig start på SFOdagen.
Kl. 13.00-14.30 Tid for tilrettelagte aktiviteter i faste grupper.
Noen ganger er det tur.
Kl. 14.30 Barn som har hatt full skoledag kommer på
SFO, og starter med måltid. Frilek
Kl. 15.30-16.00 Opprydding ute / inne.
Kl. 16.00 (16.30) SFO stenger. Takk for i dag.

Levangsheia SFO følger skoleruta, dvs at vi har stengt på skolens kurs/planleggingsdager og i alle skolens ferier.